Różne

Zasady wyboru lampy zewnętrznej

Oświetlenia potrzebujemy nie tylko we wnętrzu budynku. Przestrzeń wokół domu również powinna być odpowiednio oświetlona. Po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo domowników, po drugie z powodów estetycznych. Oprawy zewnętrzne umieszcza się przede wszystkim przy wjeździe na posesję i wejściu do budynku, na schodach, przy ścieżkach, na słupkach oraz w nawierzchni. Bardzo funkcjonalne są oprawy najazdowe, montowane w podjeździe lub chodniku.

Szczelność przede wszystkim

Wybierając oprawy zewnętrzne warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich solidność oraz szczelność. Pamiętajmy o tym, że oświetlenie zewnętrzne umieszczone jest na posesji, a więc cały czas narażone na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Mróz, opady, wilgoć nie pozostają bez wpływu na oprawy oświetleniowe. Stąd tego rodzaju lampy muszą być przystosowane do pracy na zewnątrz. Kupując lampy zewnętrzne szukajmy informacji o stopniu ochrony przed wilgocią i opadami. Oznaczenie IP54 albo IP65-67 sugeruje, że lampa jest odporna na wilgoć oraz pyłoszczelna. Wybierając oprawy z takim oznaczeniem możemy mieć pewność, że oświetlenie będzie działało niezawodnie i pozostanie czyste w środku.

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego

Spójrzmy na oświetlenie ogrodowe dostępne w hurtowni internetowej mateomarket.pl. Lampy te różnią się zarówno pod względem rodzaju zasilania, jak i formy, kształtu, wielkości oraz ogólnej stylistyki. Jednym z kluczowych czynników ich wyboru może być rodzaj materiału, z którego zostały wykonane. Bardzo popularne są lampy aluminiowe, które są nie tylko lekkie, ale i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Bardzo ciekawy efekt daje połączenie aluminium i szkła np. w lampie stojącej zewnętrznej KIBO LED marki Nowodvorski. Tego typu lampę z łatwością dostosujemy do stylistyki ogrodu.

Ciekawym przykładem lamp zewnętrznych są lampy żeliwne, niezwykle trwałe i solidne. Niestety, żeliwo czasami ulega korozji. Jest też dosyć ciężkim materiałem. Lampy żeliwne sprawdzą się na dużych posesjach np. w postaci masywnych latarni.

Kolejny rodzaj materiału stosowany w oprawach zewnętrznych to tworzywo sztuczne. Wbrew pozorom, tego rodzaju lampy mogą wyglądać stylowo i elegancko. Tworzywa sztuczne np. poliamid, poliwęglan czy acrylic dają bardzo duże możliwości kształtowania i barwienia lamp, stąd ich szeroka paleta kolorystyczna oraz niezwykle ciekawe formy.

Źródło:
http://www.lampynowodvorski.pl/lampy-ogrodowe-nowodvorski,40
https://mateomarket.pl/oswietlenie-ogrodu,c1279.html

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *