Coraz więcej osób korzysta z orlików, które znajdują się praktycznie na każdym osiedlu, a w szczególności dzieci mające tam zajęcia z wychowania fizycznego. Jednak musimy wiedzieć, że na boisku nawierzchnia jest sztuczna, więc potrzebujemy specjalistycznego obuwia, żeby móc po niej komfortowo biegać. Buty typu turfy nie uszkodzą jej, a nam zapewnią bezpieczeństwo w uprawianiu sportu.
Podeszwa AG
Specyfika konstrukcji butów powoduje, że są one przeznaczone do charakteru danego podłoża. Najwięksi producenci oferują obuwie o podeszwach specjalnie przystosowanych na różnego rodzaju nawierzchnię. Buty na orliki, mają podeszwę typu AG, która najlepiej sprawdza się na sztucznej nawierzchni. Wyposażenie obuwia w podeszwę z korkami przypominającymi tradycyjne piłkarskie buty na trawę zwiększa ich przyczepność do sztucznej murawy. Korków jest jednak więcej i są nieco krótsze. Mogą być noszone w trakcie uprawiania sportu na zewnątrz, gdy aura nie jest najlepsza. Nadają się na deszcz, mróz i żwir.
Plusy śniegówek
Gdy zaopatrzymy się w porządne obuwie przystosowane do nawierzchni orlików, unikniemy kontuzji, a komfort uprawiania tam sportu na pewno się poprawi. Specjalistyczne obuwie jest przystosowane do sztucznej trawy, nie niszczy jej i nie wyrywa. Poza tym dużo wygodniej biega się w takich butach, bo mamy wysoką przyczepność i stabilność, nie ślizgamy się po wilgotnej nawierzchni.
Takie buty są nazywane śniegówkami buty turfy na orlik, bo świetnie sprawdzały się nawet wtedy, gdy jeszcze orlików nie było. Królowały za to boiska wysypane żwirem, zimą powierzchnia była twarda, śliska i zmrożona. Małe gumowe koreczki są specjalnie rozsiane gęściej i niżej niż w lankach (tradycyjnych korkach). Inwestycja w takie obuwie się opłaca, ale nie można ich nosić na rozgrywkach w piłkę na hali, nawet jeśli korki na podeszwie się nam już zetrą. Podeszwa jest dużo grubsza i zostawia nieestetyczne czarne smugi na parkiecie.
turfy są najbardziej uniwersalne, zwłaszcza dla osób, które kopią piłkę hobbystycznie, bo w turfach można zagrac nawet na trawie, hali (oczywiście mniej przyczepne niż halówki).
Chyba nie ma specjalnej filozofii, zależy na jakiej nawierzchni grasz.