Różne

Poszukiwania genealogiczne

W dobie komputerów i Internetu, w czasach rozkwitu mediów społecznościowych i tworzenia się wielkiej globalnej wioski, możemy niemal bez trudu skontaktować się z ludźmi mieszkającymi za granicą – nawet po przeciwnej stronie kuli ziemskiej. Nikogo również nie dziwią dalekie podróże odbywane w naprawdę krótkim czasie; komunikacja ogólnie stała się z szybka, prosta i niezawodna. Dlatego też dużo łatwiej dziś nawiązać kontakt ze swoją rodziną, nierzadko rozrzuconą po całym świecie. Niestety, dawniej utrzymywanie takich kontaktów było o wiele trudniejsze, efektem czego dziś nie mamy nawet świadomości istnienia niektórych z naszych krewnych – zarówno tych mieszkających daleko, jak i będących tu, „na miejscu” – w Polsce.

Zbieranie informacji

W odnalezieniu członków własnej rodziny mogą pomóc cieszące się dziś coraz większą popularnością poszukiwania genealogiczne, które pozwolą prześledzić jej historię oraz zbadać zachodzące pokrewieństwa. Przeprowadzenie ich na własną rękę może być bardzo długie i trudne; są jednak firmy, które zajmują się tego typu usługami. Jak zatem wygląda taki proces? Na początek konieczna jest dokładna weryfikacja posiadanych informacji, a także ocena możliwości oraz zakresu planowanych poszukiwań. W oparciu o to przygotowuje się indywidualnie dobraną ofertę wraz z wyceną i planem działań. Następnie przeprowadza się kwerendę genealogiczną (kwerendą nazywamy proces gromadzenia potrzebnych informacji z prywatnych lub państwowych archiwów, bibliotek i innych zbiorów dokumentacji) – z dogłębną analizą i interpretacją dostępnych archiwaliów. Na koniec przygotowywany jest specjalny raport z przeprowadzonych poszukiwań, zawierający uwierzytelnione dokumenty i gromadzący wyprowadzone wnioski.

Bezcenne wspomnienia

Wyniki takiej kwerendy mogą być naprawdę zaskakujące. Bardzo możliwe jest odnalezienie dawno zapomnianych krewnych, a stąd już tylko krok do odnowienia relacji, które urwały się lata temu. Nic nie zastąpi wymiany wspomnień i rodzinnych historii, dlatego warto je pielęgnować – szczególnie, że możliwości dzisiejszej techniki otwierają przed nami coraz to więcej drzwi. Czasem może okazać się, że losy własnej rodziny są ciekawsze niż niejeden bestsellerowy film, a na ich podstawie można by stworzyć naprawdę ciekawą sagę.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *