Jeśli mówi się o chorobach cywilizacyjnych to ma się na myśli cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy astmę. Niewiele osób wie, że do chorób cywilizacyjnych zalicza się również te związane z naszą psychiką takie jak anoreksja, bulimia, nerwica czy depresja. W Polsce choroby te wciąż są tematem tabu.
Anoreksja- kiedy nie pozwalamy sobie na jedzenie
To zaburzenie odżywiania, które polega na celowej głodówce. Anoreksja dotyka coraz więcej młodych osób. Szczególnie narażone na nią są dorastające kobiety, które głodzą się próbując doścignąć ideał kobiety wymyślony przez kreatorów mody. Chory na anoreksję wierzy, że szczupła sylwetka jest kluczem do szczęścia i chce ją mieć nawet kosztem wyniszczenia organizmu. Anoreksji towarzyszą takie uczucia jak: niska samoocena, poczucie beznadziejności, brak wiary w siebie, lęk związany z dorastaniem. Znaki ostrzegawcze, które pojawiają się u chorego to np. brak miesiączki, wypadanie włosów czy niskie ciśnienie krwi.
Bulimia- szczupła ponad wszystko
Bulimia to także zaburzenie odżywiania, objawia się napadami wilczego głodu po których następują działania kompensacyjne (celowe wywołanie wymiotów, różnego rodzaju głodówki, wykonywanie lewatyw). Bulimia to choroba, która dotyka osób przebywających w grupach osób w których szczupła sylwetka jest wymagana (modeling, aktorstwo, bieganie, taniec).
Nerwica
Nerwica jest bardzo powszechną chorobą dotykającą coraz więcej ludzi. Spowodowana jest konfliktami wewnętrznymi (między potrzebami a obowiązkami), pojawia się także u osób współuzależnionych a także tych, które zostały wychowane w rodzinie dysfunkcjonalnej. Towarzyszą jej bardzo przykre uczucia takie jak np. bóle w klatce piersiowej, zaburzenia seksualne, zaburzenia mowy. U kobiet dotkniętych chorobą nerwicy może wystąpić urojona ciąża.
Jeśli ktoś z twoich bliskich cierpi na którąś z tych chorób to warto by skorzystał z pomocy specjalisty.