Różne

Co to jest geodezja gospodarcza?

W krajach europejskich terminem „geodezja” określa się naukę, która zajmuje się pomiarami dużych obszarów kuli ziemskiej. W Polsce tym terminem określa się obszar wiedzy, który zajmuje się pomiarami małych powierzchni. Geodezję gospodarczą inaczej nazywa się miernictwem. Jest niezbędna w procesie budowy domu, planowaniu, projektowaniu. To właśnie w ramach geodezji gospodarczej dokonuje się specjalnych pomiarów związanych z różnymi dziedzinami gospodarki np.: rolnictwem, inżynierią środowiska, leśnictwem. W geodezji gospodarczej wyróżniamy m.in. czynności pomiarowe, które są związane z oprawianiem map sytuacyjno-wysokościowych. Ten termin obejmuje również geodezję inżynieryjno- przemysłową i górniczą. Sporą częścią geodezji gospodarczej jest geodezja miejska, która pełni ważną rolę w koordynacji przestrzennej.

Jaki zlecenia najczęściej wykonują geodeci?

Większość osób kojarzy geodetę jako kogoś kto chodzi po polach lub wzdłuż drogi i wykonuje pomiary i trzeba powiedzieć, że jest to słuszne. Prace geodety można podzielić na dwa etapy. Po pierwsze geodeta wykonuje pracę biurową, a drugi etap to prace terenowe. Jak wygląda schemat pracy? Najpierw geodeta pozyskuje materiały geodezyjne z miejscowego ośrodka geodezyjnego, później analizuje je i przygotowuje się do prac polowych, następnie wykonuje prace terenowe i opracowuje wyniki pomiaru. Tak w skrócie można opisać działalność geodety. Praca geodety nie jest więc jednostajna, z jednej strony wymaga skupienia, a z drugiej strony wymaga otwartości.

Jak znaleźć dobrego geodetę?

Z usług geodety będziemy musieli skorzystać, kiedy będziemy planowali zakup działki pod budowę domu. Mówi się, że geodeta jest pierwszą osobą, która wchodzi na plac budowy i ostatnią która z niego wychodzi. Jak znaleźć dobrego geodetę? Najlepiej szukać w miejscu w którym znajduje się ów działka, która nas interesuje.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *