Różne

Spokój gór

Góry to przede wszystkim spokój. Ja nazywam Tatry krainą. Jest to zupełnie inny wymiar na naszej planecie. I nie tyczy się tylko naszych Tatr, bo każde góry na świecie mają w sobie coś wyjątkowego. Nie wiem nawet, jak to opisać słowami. Będąc na szlaku górskim, patrząc na wszystko ze szczytu czuję się, jakbym był zupełnie gdzieś indziej, wyrwany od tego wszystkiego, co jest niżej. Góry to ucieczka od rzeczywistości i zjednoczenie się z przyrodą, która jest wolna. Uwielbiam siedzieć na kamieniu na szczycie i delektować się wszystkim dobrem, które dał nam świat. Jest to jeszcze mocniejsze przeżycie, kiedy wdychamy świeże górskie powietrze i patrzymy w rozlegający się przed nami horyzont. Człowiek ma wrażenie, że zaraz odleci i będzie jak jeden z tych ptaków, które całe życie wydają się być szczęśliwe.

Mógłbym tak spędzać każdy dzień w roku. Wczesna pobudka, sprawdzenie sprzętu i wyprawa na szlak. Podziwianie horyzontu, który smakuje mi, kiedy świeci słońce, kiedy jest za chmurami, kiedy pada deszcz, kiedy pada śnieg i kiedy jest zbyt zimno, by w ogóle żyć. Ale tu jest inaczej. W wolnej chwili warto również udać się do sklep turystyczny i górski Kraków. Najbardziej uwielbiam te długie wyprawy, kiedy nie ma mnie kilka dni. Zazwyczaj wtedy kupuję sobie nowe buty, żeby sprawdzić je w nowym wyzwaniu, a potem wydać ocenę na swoim blogu. Do tego jakaś kurtka na nowy sezon, rękawiczki, czapka, bluza – wszystko to, co jest potrzebne. I porządny zapas jedzenia w plecaku.

Do tego wszystkiego zawsze zabieram kijki trekingowe, dzięki czemu mogę więcej udźwignąć. Na wędrówce szaleje ze szczęścia. Czas tak naprawdę przestaje istnieć. Jesteś tylko ty i cała górska przestrzeń przed tobą. Ja, czyli mała kropka wśród wielkich olbrzymów, które są piękne, jak nikt inny na świecie. Piękne latem. Jesienią. Zimą. Wiosną. Długie wędrówki, długie podziwianie widoków, długie noce przy ognisku. To wszystko, czego nie da się opisać słowami. To trzeba przeżyć na własnej skórze. Tylko wtedy jest szansa, że zrozumiecie to niesamowite piękno, które drzemie w wędrówce, wspinaniu się i spaniu w minusowej temperaturze pod gołym niebem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *